aplikacja snapchat na telefonie iphone

Zgłoś profil

w

Co to jest Snapchat – praktyczny poradnik od A do Z

Prezentujemy nasz praktyczny poradnik po Snapie, teraz w odświeżonej wersji! Czym jest Snapchat i od ilu lat możesz z niego korzystać? Jak usunąć konto, a jak włączyć czarnego snapa lub obsługiwać go z komputera? Przeczytaj nasz poradnik od A do Z i dowiedz się już teraz!


Co to jest Snapchat

aplikacja snapchat logo

Snapchat to aplikacja pozwalająca na udostępnianie pomiędzy użytkownikami zdjęć, filmików, oraz wiadomości, które znikają po pewnym czasie.

W Snapchacie każda chwila jest ulotna, udostępniane momenty (inaczej Snapy) mogą trwać od 1 do 10 sekund. Gdy ktoś go obejrzy, całość znika na zawsze. Dlatego każda fotka jest tak cenna!

Do każdego Snapa użytkownicy mogą dodawać różne filtry, emotikony, napisy i rysunki. Pozwala to na kreatywną zabawę, co użytkownicy często robią w ramach robienia dni, czyli serii snapowania do siebie nawzajem przez określoną liczbę dni.

Spis treści
 1. Jak korzystać ze Snapchata?
 2. Podstawowe pojęcia
 3. Jak dodać znajomych?
 4. Jak wysłać pierwszego Snapa?
 5. Najciekawsze funkcje w aplikacji
 6. Dodatkowe wskazówki i triki

Snapchat szturmem zdobywa rynek mediów społecznościowych stając się konkurentem dla Facebooka i Instagrama. Unikalna aplikacja powstała w 2011 roku, a już w maju 2014 użytkownicy wysyłali 700 milionów Snapów dziennie.

Od samego początku Snapchat notuje niesamowity wzrost popularności. Obecnie korzysta z niego ponad 100 milionów aktywnych użytkowników, którzy generują 7 miliardów wyświetleń dziennie. Dlaczego Snapchat jest wyjątkowy? Ponieważ, gdy Snap raz zostanie obejrzany przez odbiorcę, znika na zawsze!

Mimo że z początku znikanie wiadomości na Snapchacie może wydawać się dziwne, kiedy zastanowimy się w jaki sposób komunikujemy się ze sobą na co dzień w prawdziwym życiu, okaże się że Snapchat oferuje sposób komunikacji najbardziej zbliżony do rzeczywistości, ze wszystkich mediów społecznościowych.

Co miesiąc na Snapchatcie loguje się ponad 500 milionów unikalnych osób!

Gary Vaynerchuk, słynny przedsiębiorca z USA, tak podsumował tę nietypową funkcję Snapa: Sposób w jaki działa Snapchat dużo bardziej przypomina kontakty twarzą w twarz. Tak jak podczas zwykłej rozmowy i codziennych interakcji z innymi, chwile są ulotne i znikają – Snapchat stara się naśladować naturalny rodzaj komunikacji.

W Polsce już ponad 5 milionów użytkowników aktywnie korzysta ze Snapchata. W zdecydowanej większości są to kobiety – stanowią aż 65% wszystkich użytkowników. Z aplikacji korzystają głównie Gen Z i Millenialsi. Osoby powyżej 35 roku życia stanowią niecałe 10 % wszystkich użytkowników.


Jak korzystać ze Snapchata?

Korzystanie ze Snapchata na początku może wydawać się nieco zagmatwane, jednak kiedy spędzisz z aplikacją trochę czasu, bardzo łatwo jest się w niej zakochać.

Poniżej wyjaśnimy podstawy Snapchata, tak abyście szybko nauczyli się jego obsługi. Zacznijmy od słowniczka z popularnymi na Snapie hasłami.

Słowniczek z hasłami ze Snapa

 • Chat – funkcja pozwalająca na prywatne rozmowy ze znajomymi
 • Dni (seria) – ikonka obok nazwy, która pokazuje, jak długo utrzymujecie serie codziennego snapowania
 • Punkty – ocena przyznawana na podstawie całkowitej liczby snapów jakie wysłałeś i otrzymałeś
 • Snapchatterzy (snapowicze) – użytkownicy Snapchata
 • Snapy – zdjęcia, lub filmiki zrobione w aplikacji Snapchat
 • Snapback – odpowiedź na snapa
 • Snapcode – unikalny duszek z kodem. Zeskanuj go i dodaj kogoś do znajomych!
 • Story – zbiór snapów udostępnionych dla wszystkich obserwujących Cię osób (mogą oni oglądać snapy bez ograniczeń przez 24 godziny, oraz możesz udostępnić wiele snapów każdego dnia, aby stworzyć ciekawą historię)
 • Soczewki – inaczej filtry, czyli śmieszne efekty AR na twoje selfie (np. tęcza wyskakująca z buzi)
 • Wspomnienia (memories) – funkcja zapisywania snapów i odtwarzania ich np. na rocznicę wydarzenia

Jak pobrać aplikację Snapchat na telefon?

Pierwszym krokiem, jeśli jeszcze nie masz zainstalowanego Snapchata na swoim telefonie, jest pobranie go ze sklepu z aplikacjami. Znajdziesz go zarówno w AppStore, jak i sklepie na Androida, Huawei czy Xiaomi.

Pamiętaj o tym, aby pobierać aplikację tylko z oficjalnych źródeł. Jeśli ściągniesz ją na telefon ze złej strony, narazisz się na pobranie w pakiecie z aplikacją wirusa. Dlatego korzystaj tylko z oficjalnych źródeł, np. sklep z aplikacjami na dany telefon.

Jak założyć konto na Snapie? Od ilu lat możesz założyć profil?

Następnym krokiem jest założenie własnego konta. Rejestracja jest bardzo prosta, jeśli jednak potrzebujesz pomocny na naszej stronie znajdziesz dokładną instrukcję jak zarejestrować się na Snapchacie. Jeśli masz 13 lat lub więcej, możesz bez problemu założyć konto w tej aplikacji.

Pamiętaj jedynie, aby podczas rejestracji wybrać fajną nazwę, ponieważ w przeciwieństwie do Instagrama, Snapchat nie daje możliwości częstej zmiany nazwy konta. Twórcy aplikacji pozwalają robić to jedynie raz do roku!

aplikacja snapchat

Podstawowe pojęcia

Wiesz już czym jest Snapchat, oraz masz go u siebie na telefonie, jednak jak to dokładnie działa? Zobaczmy kilka z podstawowych funkcji, oraz najczęstsze pytania. Zebraliśmy w jednym miejscu wszystko, co musisz wiedzieć, aby zacząć korzystać ze Snapchata.

Co to jest Snap?

Snap to słowo określające znikające zdjęcie, lub video – główną funkcję aplikacji. Podczas wysyłania snapów do znajomych możesz ustawić czas ich wyświetlania od 1 do 10 sekund. Kiedy zostaną one wyświetlone, znikają bezpowrotnie na zawsze.

Co to jest Story?

Story, czyli po polsku Historia, to kolekcja snapów z danego dnia odtwarzanych jeden po drugim. Historie w przeciwieństwie do snapów, które wysyłasz do konkretnego znajomego, mogą być oglądane przez każdą śledzącą Cię osobę. Historie wyświetlane są przez 24 godziny od chwili opublikowania, a followersi mogą odtwarzać je w tym czasie tyle razy ile chcą.

Wskazówka: oglądając historie możesz odpowiedzieć na konkretne zdjęcie, lub filmik, przeciągając palcem od dołu ekranu do góry.

Jak działa Chat?

Snapchat oferuje również swoim użytkownikom funkcję czatu. Aby rozpocząć rozmowę ze znajomym przeciągnij w prawo jego nazwę z lewego ekranu z najnowszymi snapami. Podobnie jak snapy, wiadomości na czacie znikają po tym, kiedy zostaną przeczytane.

Każdego dnia na Snapchata zagląda 319 milionów osób!


Jak dodać znajomych na Snapchatcie?

Zanim wyślemy naszego pierwszego snapa potrzebujemy dodać innych snapchaterów. Czas znaleźć naszych znajomych na Snapchacie. W kwestii dodawania znajomych Snapchat różni się nieco od innych serwisów społecznościowych.

Jest wiele sposobów na dodanie znajomych na Snapchacie. Możesz wpisać nazwę użytkownika lub zeskanować czyjegoś duszka. O wszystkich metodach dodawania znajomych możesz dowiedzieć się z naszego artykułu, w którym krok po kroku pokazujemy jak dodać znajomych na Snapchata.

Skoro już wiesz w jaki sposób możesz dodawać znajomych, czas znaleźć interesujące osoby, oraz rozreklamować swoje konto. Dodaj swój profil na naszej stronie, a pozostali snapowicze sami będą dodawać cię do znajomych.

Pamiętaj, aby wysłać atrakcyjne zdjęcie, oraz opisać siebie w kilku ciekawych słowach. W ten sposób zwiększysz szanse na nowe, interesujące znajomości na Snapchacie. Przyjaźń, a może miłość? Kto wie, kogo spotkasz na snapie!

Jeśli jesteś typem obserwatora, możesz dodać kilka ulubionych, znanych osób. Sprawdź wybrane przez nas prawdziwe konta influencerów na snapchatcie (oraz na innych mediach społecznościowych) i zacznij ich śledzić już teraz!

Na Snapie konto założyło już ponad 5 milionów Polaków!


Jak wysłać snapa?

Snapchat posiada 3 ekrany: podstawowy, który widzimy po starcie aplikacji, uruchamia aparat i umożliwia wysyłanie snapów.

Naciśnij okrągły przycisk na dole ekranu, aby zrobić zdjęcie, lub przytrzymaj, aby nagrać krótkie video(do 10 sekund). Podobnie jak w aparacie, możesz zmieniać widok na przednią i tylną kamerę, klikając na przycisk w prawym górnym rogu ekranu, lub klikając gdziekolwiek dwa razy.

Pozostałe dwa ekrany do których przeniesiemy się klikając w ikonki na dole ekranu to nasz indywidualny kanał Snapchata (po lewej), który wyświetla wszystkie otrzymane przez nas snapy, oraz Stories (po prawej), który pokazuje relacje śledzonych przez nas użytkowników.

Ok, zrobiłeś swojego pierwszego snapa – teraz czas na prawdziwą zabawę, dzięki bogatym opcjom edycji zdjęć i filmików.

Wyjaśnimy działanie wszystkich ikonek na ekranie, zaczynając od góry:

 • Krzyżyk: anuluje tworzenie snapa i wraca do ekranu głównego
 • Naklejka: pozwala dodawać różnego typu emotikony i obrazki. Po wybraniu emotki możesz ją obracać, zmieniać wielkość, położenie, oraz dodawać wiele innych efektów.
 • Literka T: dzięki niej dodasz tekst do swojego snapa
 • Ołówek: pozwala wybrać kolor i dodawać własnoręczne rysunki

Opcje na dole ekranu pozwalają na zarządzanie wykonanym snapem, po kolei:

 • Stoper: ustawia przez jaki czas ma być wyświetlany snap zanim zniknie na zawsze
 • Strzałka w dół: zapisuje snapa w galerii na telefonie
 • Plus: dodaje snapa do publicznej relacji (Story)
 • Strzałka po prawej: wysyła snapa do wybranych przez nas osób

Gdy przygotujemy już naszego snapa w kolejnym kroku wybieramy, do kogo ma zostać wysłany. Wyświetla się lista wszystkich znajomych, oraz opcja My Story dzięki której możemy udostępnić naszą twórczość wszystkim obserwującym nasz profil osobom.

Co 1 sekundę użytkownicy Snapchata wysyłają 57 870 snapów!


Najciekawsze funkcje na Snapchatcie

Masz ochotę nadać swojemu zdjęciu instagramowy styl i kolory, lub dodać wąsy i okulary do swojego selfie? Filtry i efekty specjalne na Snapchatcie pozwalają na to, oraz na wiele wiele więcej. Są na poziomie tych z TikToka czy Instagrama.

Jak używać filtrów?

Podobnie jak inne sieci społecznościowe, Snapchat pozwala na polepszenie wykonanych przez nas zdjęć dzięki wykorzystaniu filtrów. Aby zobaczyć dostępne filtry, po wykonaniu zdjęcia lub filmu, przesuń palcem po ekranie w lewo lub w prawo.

Wskazówka: Możesz dodawać wiele filtrów do jednego zdjęcia, jeśli przytrzymasz jednym palcem po wybraniu pierwszego filtru, a następnie drugim palcem zaczniesz wybierać drugi.

Szczegółowy opis wszystkich filtrów i przykłady użycia znajdziesz w naszym artykule filtry w Snapchacie.

Jakie są efekty i soczewki na Snapie?

Dodane we wrześniu 2015 efekty od razu zdobyły serca snapowiczów i stały się wspaniałym sposobem na urozmaicenie snapów.

Efekty są to najczęściej zabawne animacje, które generowane są na żywo podczas robienia selfie. Ponad 10 milionów snapów dziennie zostaje zrobionych z wykorzystaniem efektów.

Jak czytamy na oficjalnej stronie Snapchata:

Podczas robienia sobie selfie, naciśnij i przytrzymaj palec na swojej twarzy, aby aktywować efekty. Możesz bawić się różnymi efektami przed zrobieniem snapa – po prostu wybierz efekt z dolnego rzędu i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Więcej szczegółowych informacji o efektach znajdziesz w naszym artykule na stronie efekty na Snapchacie.

Zapraszamy również na naszego bloga, gdzie oprócz porad i funkcji Snapchata, publikujemy najciekawsze informacje, zestawienia użytkowników, oraz wiele ciekawostek.


Dodatkowe wskazówki i triki

Obejrzyj te dwa filmiki, a nauczysz się dodatkowych funkcji na Snapie, dzięki którym zaimponujesz znajomym. Polecamy również nasz tekst, który wyjaśni ci, co oznaczają wszystkie emotikony na Snapchacie!

Mamy nadzieję, że nasz poradnik okaże się przydany podczas odkrywania tajemnic Snapchata. Zapraszamy do obserwowania nas na Facebooku i Instagramie, gdzie codziennie pojawiają się najciekawsze profile użytkowników, oraz wiele informacji na temat Snapchata.

Udanego snapowania!

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  snapchat online

  Jak uruchomić Snapchat ONLINE w 2 prostych krokach

  dwa telefony z włączona aplikacja do randkowania tinder

  Najlepsze aplikacje randkowe w 2023 (zamiast Tindera)