Co to jest Snapchat


Snapchat to aplikacja pozwalająca na udostępnianie pomiędzy użytkownikami zdjęć, filmików, oraz wiadomości, które znikają po pewnym czasie.

W Snapchacie każda chwila jest ulotna, udostępniane momenty (inaczej Snapy) mogą trwać od 1 do 10 sekund.

Do każdego Snapa użytkownicy mogą dodawać różne filtry, emotikony, napisy i rysunki.

180 mln

UŻYTKOWNIKÓW NA ŚWIECIE

8796 snapów

WYSYŁANYCH NA SEKUNDĘ

1.2 mln

UŻYTKOWNIKÓW W POLSCE

56%

KORZYSTA CODZIENNIE

Snapchat szturmem zdobywa rynek mediów społecznościowych stając się konkurentem dla Facebooka i Instagrama. Unikalna aplikacja powstała w 2011 roku, a już w maju 2014 użytkownicy wysyłali 700 milionów Snapów dziennie. Od samego początku Snapchat notuje niesamowity wzrost popularności. Obecnie korzysta z niego ponad 100 milionów aktywnych użytkowników, którzy generują 7 miliardów wyświetleń dziennie.

Kiedy Snap raz zostanie obejrzany przez odbiorcę, znika na zawsze.

Mimo że z początku znikanie wiadomości na Snapchacie może wydawać się dziwne, kiedy zastanowimy się w jaki sposób komunikujemy się ze sobą na co dzień w prawdziwym życiu, okaże się że Snapchat oferuje sposób komunikacji najbardziej zbliżony do rzeczywistości, ze wszystkich mediów społecznościowych.

Sposób w jaki działa Snapchat dużo bardziej przypomina kontakty twarzą w twarz. Tak jak podczas zwykłej rozmowy i codziennych interakcji z innymi, chwile są ulotne i znikają – Snapchat stara się naśladować naturalny rodzaj komunikacji.

Gary Vaynerchuk

W Polsce już ponad 1,2 miliona użytkowników aktywnie korzysta ze Snapchata. W zdecydowanej większości są to kobiety – aż 65%.

Jeśli weźmiemy pod uwagę młode osoby, to ponad 20% młodych korzystających ze smartfonów, używa również Snapchata.

użytkownicy snapchata w polsce

Jak korzystać ze Snapchata


Słowniczek

 • Snapchatterzy (snapowicze) – użytkownicy Snapchata
 • Snapy (snaps) – zdjęcia, lub filmiki zrobione w aplikacji Snapchat
 • Snapback – odpowiedź na snapa
 • Story (historia) – zbiór snapów udostępnionych dla wszystkich obserwujących Cię osób(mogą oni oglądać snapy bez ograniczeń przez 24 godziny, oraz możesz udostępnić wiele snapów każdego dnia, aby stworzyć ciekawą historię)
 • Punkty (scores) – ocena przyznawana na podstawie całkowitej liczby snapów jakie wysłałeś i otrzymałeś
 • Chat – funkcja pozwalająca na prywatne rozmowy ze znajomymi

Pierwsze kroki

Korzystanie ze Snapchata na początku może wydawać się nieco zagmatwane, jednak kiedy spędzisz z aplikacją trochę czasu, bardzo łatwo jest się w niej zakochać.

Poniżej wyjaśnimy podstawy Snapchata, tak abyście szybko nauczyli się jego obsługi.

Pobieramy aplikację na telefon

Pierwszym krokiem, jeśli jeszcze nie masz zainstalowanego Snapchata na swoim telefonie, jest pobranie go ze sklepu z aplikacjami. Skorzystaj z poniższych linków:

Snapchat na Androida

Snapchat na iOS

Zakładamy własny profil

Następnym krokiem jest założenie własnego konta. Rejestracja jest bardzo prosta, jeśli jednak potrzebujesz pomocny na naszej stronie znajdziesz dokładną instrukcję jak zarejestrować się na Snapchacie.

Pamiętaj jedynie, aby podczas rejestracji wybrać fajną nazwę, ponieważ w przeciwieństwie do Instagrama, Snapchat nie daje możliwości zmiany nazwy w przyszłości. Jeśli potrzebujesz pomocy skorzystaj z naszego generatora nazw na Snapchata.

aplikacja snapchat

Podstawowe pojęcia

Wszystko co musisz wiedzieć, aby zacząć korzystać ze Snapchata.


Wiesz już czym jest Snapchat, oraz masz go u siebie na telefonie, jednak jak to dokładnie działa? Zobaczmy kilka z podstawowych funkcji, oraz najczęstsze pytania.

Co to jest Snap?

Snap to słowo określające znikające zdjęcie, lub video – główną funkcję aplikacji. Podczas wysyłania snapów do znajomych możesz ustawić czas ich wyświetlania od 1 do 10 sekund. Kiedy zostaną one wyświetlone, znikają bezpowrotnie na zawsze.

Co to jest Story?

Story, czyli po polsku Historia to kolekcja snapów z danego dnia odtwarzanych jeden po drugim. Historie w przeciwieństwie do snapów, które wysyłasz do konkretnego znajomego, mogą być oglądane przez każdą śledzącą Cię osobę. Historie wyświetlane są przez 24 godziny od chwili opublikowania, a followersi mogą odtwarzać je w tym czasie tyle razy ile chcą.

Wskazówka: oglądając historie możesz odpowiedzieć na konkretne zdjęcie, lub filmik, przeciągając palcem od dołu ekranu do góry.

Jak działa Chat?

Snapchat oferuje również swoim użytkownikom funkcję czatu. Aby rozpocząć rozmowę ze znajomym przeciągnij w prawo jego nazwę z lewego ekranu z najnowszymi snapami. Podobnie jak snapy, wiadomości na czacie znikają po tym, kiedy zostaną przeczytane.

Dodajemy znajomych i profile do obserwowania


Zanim wyślemy naszego pierwszego snapa potrzebujemy dodać innych snapchaterów. Czas znaleźć naszych znajomych na Snapchacie. W kwestii dodawania znajomych Snapchat różni się nieco od innych serwisów społecznościowych.

Jest wiele sposobów na dodanie znajomych na Snapchacie, o wszystkich możesz dowiedzieć się z naszego artykułu Jak dodać znajomych na Snapchata.

obserwuj-snapcenter

Skoro już wiesz w jaki sposób możesz dodawać znajomych, czas znaleźć interesujące osoby, oraz rozreklamować nasz profil. Dodaj swój profil na naszej stronie, a pozostali sami będą dodawać cię do znajomych.

Pamiętaj, aby wysłać atrakcyjne zdjęcie, oraz opisać siebie w kilku ciekawych słowach. W ten sposób zwiększysz szanse na nowe, interesujące znajomości na Snapchacie.

Jeśli jesteś typem obserwatora, możesz dodać kilka ulubionych, znanych osób, lub zwykłych użytkowników. Sprawdź poniżej jakie profile dla ciebie przygotowaliśmy:

Wysyłamy pierwszego Snapa


Snapchat posiada 3 ekrany: podstawowy, który widzimy po starcie aplikacji, uruchamia aparat i umożliwia wysyłanie snapów.

Naciśnij okrągły przycisk na dole ekranu, aby zrobić zdjęcie, lub przytrzymaj, aby nagrać krótkie video(do 10 sekund). Podobnie jak w aparacie, możesz zmieniać widok na przednią i tylną kamerę, klikając na przycisk w prawym górnym rogu ekranu, lub klikając gdziekolwiek dwa razy.

Pozostałe dwa ekrany do których przeniesiemy się klikając w ikonki na dole ekranu to nasz indywidualny kanał Snapchata (po lewej), który wyświetla wszystkie otrzymane przez nas snapy, oraz Stories (po prawej), który pokazuje relacje śledzonych przez nas użytkowników.

Ok, zrobiłeś swojego pierwszego snapa – teraz czas na prawdziwą zabawę, dzięki bogatym opcjom edycji zdjęć i filmików.

ekran-wysylania-snapchataWyjaśnimy działanie wszystkich ikonek na ekranie, zaczynając od góry:

 • Krzyżyk: anuluje tworzenie snapa i wraca do ekranu głównego
 • Naklejka: pozwala dodawać różnego typu emotikony i obrazki. Po wybraniu emotki możesz ją obracać, zmieniać wielkość, położenie, oraz dodawać wiele innych efektów.
 • Literka T: dzięki niej dodasz tekst do swojego snapa
 • Ołówek: pozwala wybrać kolor i dodawać własnoręczne rysunki

Opcje na dole ekranu pozwalają na zarządzanie wykonanym snapem, po kolei:

 • Stoper: ustawia przez jaki czas ma być wyświetlany snap zanim zniknie na zawsze
 • Strzałka w dół: zapisuje snapa w galerii na telefonie
 • Plus: dodaje snapa do publicznej relacji (Story)
 • Strzałka po prawej: wysyła snapa do wybranych przez nas osób

Gdy przygotujemy już naszego snapa w kolejnym kroku wybieramy, do kogo ma zostać wysłany. Wyświetla się lista wszystkich znajomych, oraz opcja „My Story” dzięki której możemy udostępnić naszą twórczość wszystkim obserwującym nasz profil osobom.

Najciekawsze funkcje


Używanie filtrów i efektów

Masz ochotę nadać swojemu zdjęciu instagramowy styl i kolory, lub dodać wąsy i okulary do swojego selfie? Snapczatowe filtry i efekty pozwalają na to, oraz na wiele wiele więcej.

Filtry

Podobnie jak inne sieci społecznościowe, Snapchat pozwala na polepszenie wykonanych przez nas zdjęć dzięki wykorzystaniu filtrów. Aby zobaczyć dostępne filtry, po wykonaniu zdjęcia lub filmu, przesuń palcem po ekranie w lewo lub w prawo.

Wskazówka: Możesz dodawać wiele filtrów do jednego zdjęcia, jeśli przytrzymasz jednym palcem po wybraniu pierwszego filtru, a następnie drugim palcem zaczniesz wybierać drugi.

Szczegółowy opis wszystkich filtrów i przykłady użycia znajdziesz w naszym artykule filtry w Snapchacie.

Efekty

Dodane we wrześniu 2015 efekty od razu zdobyły serca snapowiczów i stały się wspaniałym sposobem na urozmaicenie snapów.

Efekty są to najczęściej zabawne animacje, które generowane są na żywo podczas robienia selfie. Ponad 10 milionów snapów dziennie zostaje zrobionych z wykorzystaniem efektów.

Jak czytamy na oficjalnej stronie Snapchata:

Podczas robienia sobie selfie, naciśnij i przytrzymaj palec na swojej twarzy, aby aktywować efekty. Możesz bawić się różnymi efektami przed zrobieniem snapa – po prostu wybierz efekt z dolnego rzędu i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Więcej szczegółowych informacji o efektach znajdziesz w naszym artykule na stronie efekty na Snapchacie.

Zapraszamy również na naszego bloga, gdzie oprócz porad i funkcji Snapchata, publikujemy najciekawsze informacje, zestawienia użytkowników, oraz wiele ciekawostek.

Dodatkowe wskazówki i triki


ikony snapchatPolecamy dodatkowe interesujące artykuły, które pojawiły się u nas na stronie:

Mamy nadzieję, że nasz poradnik okaże się przydany podczas odkrywania tajemnic Snapchata. Zapraszamy do obserwowania nas na Facebooku i Instagramie, gdzie codziennie pojawiają się najciekawsze profile użytkowników, oraz wiele informacji na temat Snapchata.

Udanego snapowania!